úterý 21. října 2008

Z Yunnanu do Sanghaje

Yunnan je etnicky nejpestrejsi provincii Ciny, udava se, ze lide zde zijici se hlasi k 25ti ruznym narodnostnim mensinam a prislusnici minorit dohromady tvori temer 40% obyvatel provincie. Zbytek jsou majoritni Cinane - Hanove, za ktere se jinak v celocinskych meritkach povazuje 92% populace. Sladke historicke mesto Lijang je hlavnim centrem oblasti obyvane lidmi kultury Naxi (jejich jmeno, hodne pritomne v lokalnich nazvech, spolecne s rovnez castym starym budhistickym symbolem svastiky lehce znervoznelo nase izraelske spolucestovatele:-). Jedna se o matriarchalni spolecnost, kdy je zena jednoznacnou hlavou rodiny a zabezpecuje jeji obzivu - na ulicich pak vidite chlapiky Naxi, jak pecuji o decka. Dale na sever do hor ziji Tibetane. Budhisticky klaster, co jsme navstivili, byl nove zbudovan pred 30ti lety. Jeho vice nez 300 let stareho predchudce srovnali komunisti za tzv. "kulturni revoluce" komplet se zemi, mnichum se podarilo v okolnich lesich ukryt jen nekolik malo nejposvatnejsich predmetu. V dnesni dobe vsak mozna Tibetane v horskem meste Shangri-la a okoli mohou dychat trochu svobodneji nez jejich kolegove v samotnem Tibetu, zejmena Lhase, na kterou se upira pozornost cinskych uradu a sveta. Ze v Shangri-le (3200 mnm) budou noci jeste chladnejsi naznacoval uz fakt, ze na mistnim trzisti sly nejvic na dracku prosivane deky. Tibetske babky nad nimi vzrusene diskutovaly a zakoupene kousky odnasely v nusich na zadech.

Reka Yangtze, kterou jsme spatrili jak se s mladickou energii probiji hlubokymi udolimi podhurim Himalaji, urazi na sve pouti 6.380 km az ke svemu usti u Sanghaje (prekonajic na ceste cetne nastrahy vcetne kontroverzni elektrarny 3 soutesky). Urcite byla vetsinu casu kdesi v mlze pod nami, kdyz jsme preletavali vcera mezi Kunmingem a Sanghaji. Hladky let trval temer 3 hodiny a ac jsme leteli stale vychodnim smerem, ke zmene casoveho pasma nedoslo - cela Cina je totiz z rozhodnuti Pekingu v jedinem casovem pasmu. Pro lidi zijici na zapadnim cipu Tibetu a Xinjiangu to musi znamenat docela vyznamny posun casu vychodu a zapadu slunce.


Sanghaj je centrem financnim, kulinarskym a nakupnim. Je nablyskana a prelidnena. Zitra vyrazime na jednodenni vylet do mensiho mesta za Sanghaji, ktere ma 5 milionu obyvatel.

Žádné komentáře: