Zaver naseho pobytu ve Vietnamu patril horam pri hranicich s Cinou, vesnici Bac Ha. Zeny naroda Hmong tu v neuveritelne krasne barevnych krojich obdelavaji nespocet pater terasovitych ryzovych poli. Prilis mnoho superlativu? Tezko si pomoct. Tak jsme se rozloucili se zemi, kde prasata sice nemaji kridla, ale za to se vozi na motorkach. Kde kram je soucasne obyvacim pokojem a kde zensky tahaji kameni a jeste se pri tom usmivaji.
A presli jsme necekane pusty most do nejlidnatejsi zeme sveta. Za celou cestu si nikdo muj pas neprohlizel tak dlouho a dukladne jako cinsti pohranicnici. Byli to kluci sotva meho veku, nikoli nepratelsti, spis zvedave-neduverivi. Polozili radu otazek na ruzna razitka a obrazky v pase obsazene. Nakonec pridali i ten cinsky stempl. Pak prisla celni kontrola. Byli jsme varovani predem, ze mame pruvodce lonely planet po cine radeji zabalit do novin a schovat hloubeji do batohu, ze ho cinske urady nemaji moc v lasce. Nicmene celnice nam prikazala poslat veskerou bagaz rentgenem a pak jednoznacne ukazala na prislusny batoh se slovy "show me the book". Problem s pruvodcem je ten, ze na mapach ciny nezobrazuje (zcela po pravu) taiwan, nicmene peking povazuje tento ostrov za soucast sveho uzemi. Nas navrh, ze vytrhneme problematicke mapy se neujal, alespon jsme vynegociovali, ze jsme si mohli vyskubnout sekci o provincii Yunan, kde chceme stravit nejvic casu. Nevim, jaka je situace na jinych hranicnich prechodech, ale jestli byste nekdo sel tudy, zatnete zuby a rozrezte svou knihu za 800 kc na nekolik dilu, oni presne vedi, jaky format hledaji.
Uz to, ze ani anglictine pohranicniku se nedalo moc rozumet, naznacovalo, ze si v cine oproti vietnamu komunikacne jeste pohorsime. Zbytek casu v hranicnim meste Hedou jsme stravili hledanim nejprve nadrazi (ale vlaky tu stavi pouze nakladni), pak autobusaku. Pak jsem vyrazil pro yuany. Jedine Bank of China je opravnena menit, z ostatnich bank me vykazovali, v hotelich vypadali, ze vidi dolary poprve v zivote. Ale nakonec me rukama nohama donavigovali do te spravne instituce. Zaplat panbuh ze aspon cislovky tu maji stejne! Yuany jsme obratem promenili za jizdenky na nocni autobus, ukazujic nazev mesta kunming napsany v rozsypanem caji. Ze bychom ziskali treba informaci, kdy autobus dojede do cilove stanice, nebo jestli ma zachod (nemel), to je utopicke prani.
Mozna, ze nekteri uz tusite pointu pribehu s Lonely Planet. Pred odjezdem autobusu se k nam nachomytl jeden nas novy cinsky samozvany kamarad a za 100 yuanu (250 Kc) jsme si presne stejneho pruvodce (pouzity ale nic neni vytrzene) koupili zpatky.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat